top of page

Co zabrać dla dziecka - bagaż rejestrowany samolotu

Zaktualizowano: 4 maj 2018

Zawartość torby rejestrowanej niemowlaka - co i ile wziąć?



Nie za dużo, ale też nie za mało, aby się nie stresować podczas wakacji - pod tym hasłem powinno przebiegać pakowanie malucha w pierwszą podróż samolotem. Należy też wziąć pod uwagę, ile i jak ciężkie walizki można nadać w ramach bagażu rejestrowanego. Kluczem do prawidłowego spakowania bagażu dziecka jest planowanie. Poniżej znajdują się formuły, które pomogą nam dostosować ilość bagażu dla niemowlaka.

Należy zabrać tyle, abyśmy nie musieli prać ubranek i szukać pieluch podczas wakacji - ale także tyle, na ile pozwoli nam limit bagażu.
  1. Pieluchy jednorazowe: nawet jeśli na co dzień stosujemy pieluchy wielorazowe, lepiej zabrać ze sobą zapas dobrych (chłonnych i dobrze skrojonych) pieluch jednorazowych. W zależności od wieku dziecka, zastosowałabym formułę liczba pieluch zużywana na dobę pomnożona przez liczbę dni na wakacjach + jeden dzień jako bufor bezpieczeństwa. Czyli, jeśli dziecko zużywa 5 pieluch dziennie i jedną w nocy, i wyjeżdżamy na tydzień wakacji, mnożymy 6 pieluch razy siedem (42) i dodajemy 6 pieluch jako bufor bezpieczeństwa. Stąd wniosek, że należy spakować 48 pieluch.

  2. Ubranka - zestaw na każdy dzień plus 2-3 dodatkowe w razie pobrudzenia/przecieknięcia pieluchy. 2 komplety piżamek/śpiochów z tych samych względów.

  3. Zabawki - wybieramy lekkie i mniejszych rozmiarów, w zależności od wieku dziecka 3-4 sztuki, aby można je było zmieniać i żeby dziecko się nie znudziło.

  4. Zestaw do rytuału wieczornego/kąpieli - książeczka+kosmetyki do kąpieli. Najlepiej jeśli przełożymy je do mniejszych pojemniczków, aby zaoszczędzić miejsce w walizce.

  5. Karmienie - w zależności od wieku dziecka zabieramy butelki i mleko modyfikowane (jeśli karmimy mlekiem modyfikowanym) albo butelki i gotowe słoiczki z posiłkami oraz dziecięcą miseczkę i sztućce+śliniaki. Ilość mleka modyfikowanego odmierzamy w następujący sposób: ilość spożywana w ciągu dnia pomnożona przez liczbę dni na wakacjach plus jeden dzień jako bufor bezpieczeństwa. *Przykład: pięć karmień dziennie po 5 łyżek mleka modyfikowanego = 25 łyżek mleka modyfikowanego razy 7 dni plus 25 łyżek jako bufor -> pakujemy równowartość 200 łyżek mleka modyfikowanego. Liczba butelek równa się liczbie karmień w ciągu dnia, abyśmy nie musieli sterylizować butelek w ciągu dnia (5 karmień w ciągu dnia = 5 butelek). W przypadku słoiczków najlepiej zorientować się jakie są opcje ich zakupu na miejscu (ewentualnie przygotowania posiłków na miejscu), ponieważ są dosyć ciężkie - w przypadku karmienia pokarmem stałym w tempie dwóch słoiczków dziennie, na siedem dni wyjazdu musielibyśmy zabrać 14 słoiczków! Jeśli możemy kupić słoiczki na miejscu, sugerowałabym zabranie 4-5 na wszelki wypadek, aby starczyło na pierwsze dni przyjazdu.

  6. Mata do zabawy - dla dzieci, które jeszcze nie chodzą. Możemy poprosić o dodatkowe prześcieradło w miejscu zakwaterowania, aby dziecko mogło bawić się na podłodze, ale jeśli mamy jeszcze miejsce w walizce, możemy dorzucić matę.

  7. Zapas torebek plastikowych na zużyte pieluchy - na wakacjach często jesteśmy poza miejscem zakwaterowania, warto jest więc mieć zapas torebek plastikowych, do których wrzucimy zużyte pieluchy. W ramach poczucia bezpieczeństwa można liczyć 2 jednorazówki na dzień, czyli 14 torebek na 7 dni wyjazdu.

Powyższa lista może być rozszerzana lub zmniejszana - w dużej mierze zależy to od osobistego poczucia komfortu i tego, gdzie jedziemy. Jeśli wybieramy się do dużego miasta, zakup pieluch nie będzie problemem, z kolei miejscowość wypoczynkowa nad morzem może nie mieć sklepu, który sprzedaje artykuły dla niemowląt (albo będą one diablo drogie i z ograniczonym wyborem). Warto się zorientować, gdzie jedziemy i na ile dane miejsce jest przyjazne rodzinom z małymi dziećmi, aby móc skupić się wyłącznie na rodzinnym wypoczynku.


logo_transparent_background.png
bottom of page