top of page

Ile czasu powinno spać dziecko? (7-12 miesięcy)

Zaktualizowano: 18 kwi 2018

Ile czasu śpi dziecko? Poniższa tabelka prezentuje typowy zakres snu dzieci w wieku od 7 do 12 miesięcy.


Sen dziecka między 7 a 12 miesiącem życia powinien nieść mniej wyzwań niż sen noworodka i młodszego niemowlęcia

Jeśli przymierzamy się do zbudowania planu dnia dziecka, możemy zacząć od porównania stanu faktycznego (liczba wybudzeń nocnych, liczba drzemek, czasy czuwania) i tego, do czego dążymy. Poprzez stan idealny rozumiem taki plan, kiedy dziecko i jego opiekun są szczęśliwi - najczęściej jest to spotkanie się w pół drogi pomiędzy potrzebami i temperamentem dziecka a obowiązkami rodzica. W skrócie, być może naszym ideałem jest, by dziecko nie budziło się w nocy, ale to może nie nastąpić do 9-12 miesiąca - nie jest to wynikiem braku umiejętności wychowania dziecka, tylko jego indywidualnych predyspozycji.


Liczba wybudzeń nocnych na karmienie, czyli to, co męczy większość rodziców, mieści się w szerokim zakresie 0 do 2. Różnice wynikają ze źródeł, z których korzystałam - większość tzw. trenerów snu deklaruje, że dzieci nie potrzebują nocnych karmień po 4 miesiącu życia (usłyszałam to także od mojego lekarza pierwszego kontaktu). Z kolei źródła mieszczące się w nurcie attachment parentingu mówią, że dziecko może się budzić do 2 razy w nocy do 12 miesiąca życia. Poza ekstremalnymi przypadkami, kiedy dziecko budzi się w nocy co godzinę lub częściej niż 2 razy w nocy i trudno je uśpić po karmieniu, nie walczyłabym z nocnymi zwyczajami dziecka. Jeśli wypracujemy porządny plan dnia (regularne karmienie mlekiem oraz pokarmami stałymi, drzemki oraz wieczorny rytuał), to z czasem kwestia karmień w nocy powinna rozwiązać się sama. Pamiętamy przy tym, że dziecko może budzić się w nocy z innych powodów - choroby, ząbkowania, zbyt zimnego lub gorącego pokoju albo innego rodzaju dyskomfortu (trawienny, problemy ze skórą, zaburzenia snu).

Ile śpi dziecko? Zakres wiekowy 7 - 12 miesięcy
Tabelka snu dziecka - 7-12 miesięcy

Średnia snu na dobę, jak sama nazwa wskazuje, jest średnią. Indywidualna potrzeba snu może być mniejsza lub większa, i przy określeniu idealnej liczby kierujmy się poczuciem zadowolenia dziecka. Wyspane dziecko jest przeważnie spokojne i uważne, potrafi się skupić i mniej marudzi. Czasami dziecko przechodzi przez ząbkowanie, choroby, skok rozwojowy i wtedy może spać mniej, ale przeważnie po takich dniach następują dni, kiedy dziecko śpi więcej i "nadgania" braki snu.

logo_transparent_background.png
bottom of page