top of page

Oznaki zmęczenia u niemowlęcia

Zaktualizowano: 19 kwi 2018

Rytm dnia niemowlęcia wyznaczają karmienia, czas przebudzenia oraz drzemki. Możemy sobie pogratulować, jeśli kładziemy dziecko do łóżeczka w momencie, gdy jest wystarczająco zmęczone, by zasnąć bez płaczu, ale nie na tyle zmęczone, żeby adrenalina nie pozwalała mu spać.


Niemowlęta najczęściej śpią na zdjęciach

Rozpoznanie oznak zmęczenia u swojego dziecka jest kluczowe dla zbudowania pozytywnej rutyny oraz ułatwi nam życie - dziecko będzie szło spać bez marudzenia i będzie spało dłużej. U malutkich dzieci oznaki zmęczenia to sygnał, że trzeba je ułożyć do snu najszybciej jak się da. Jeśli jesteśmy zajęci domowymi obowiązkami albo starszym dzieckiem, oznaki zmęczenia mogą umknąć naszej uwadze i wtedy dziecko staje się przemęczone. Na tym etapie bardzo trudno je położyć do snu.


Z pomocą przychodzi tabelka czasu czuwania, która powie nam, ile mniej więcej czasu może znajdować się w stanie przebudzenia dziecko w zależności od wieku:

~ młodsze niemowlęta 0 do 6 miesięcy: tabelka znajduje się tutaj

~ starsze niemowlęta 7 do 12 miesięcy: czasy czuwania są tutaj


Aby znaleźć czas czuwania dziecka, możemy zastosować metodę tabelki oraz obserwację dziecka.

Na jakie oznaki oczekiwać? Do oznak zmęczenia zaliczamy:


- ziewanie

- tarcie oczu (po 8-12 tygodniu)

- jeśli dziecko jest w ruchu/noszone, wycisza się i wtula

- utrata zainteresowania interakcją oraz światem zewnętrznym

- odwracanie głowy


Od zmęczenia dziecko dość szybko, zwłaszcza w młodym wieku, przechodzi do stanu przemęczenia, który charakteryzuje się:


- pustym, nieobecnym wzrokiem

- nerwowymi ruchami

- grymaszeniem

- płaczem


Przemęczone dziecko, trudno ukoić i ułożyć do snu. Najczęściej zajmie nam to chwilę - najlepiej udać się do miejsca, gdzie ograniczy się nadmierną stymulację, a nawet zasłoni dziecku wzrok cienką pieluszką podczas gdy próbujemy je ululać do snu.


Niektóre niemowlęta nie dają nam wskazówek, że są zmęczone - dziecko wydaje się zadowolone, po czym nagle staje się nienaturalnie chimeryczne i nakręcone. Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak zapisać czas od momentu przebudzenia do momentu, gdy dziecko okazało oznaki przemęczenia i następnym razem spróbować skrócić czas czuwania o 10-15 minut.

logo_transparent_background.png
bottom of page