top of page

Higiena snu mamy

Zaktualizowano: 15 maj 2018

Mamy też potrzebują snu. Pierwsze tygodnie życia dziecka to niezwykle emocjonalny czas, kiedy hormony pozwalają spać mniej i troszczyć się głównie o potrzeby dziecka. Po miesiącach opieki wiele mam zdaje sobie sprawę ze żniwa, jakie zebrała intensywna opieka nad noworodkiem. Na szczęście jest parę sposobów, które pozwolą nam zminimalizować skutki chronicznego przemęczenia.


Sen jest dobrem cennym dla rodziców, a mam w szczególności. Planując dzień, należy pamiętać o potrzebie snu dziecka, ale także o własnej potrzebie wypoczynku. Chroniczne przemęczenie może prowadzić do mniejszej efektywności naszych działań, obniżonego nastroju i w najgorszym wypadku depresji. W artykule "Pierwsze dni z noworodkiem" napisałam, jak ważne jest nauczenie rozróżnienia dziecka dnia i nocy, oraz dbanie o zachowanie zasad higieny snu noworodka. Co może zrobić mama, by czuć się dobrze i cieszyć wychowaniem dziecka?


1. Nie miej poczucia winy, że odpoczywasz, ale nie możesz zasnąć - spróbuj oczyścić umysł ze zbędnych myśli, zrelaksować mięśnie i skupić się na sobie, a nie na tym co mogłabyś zrobić zamiast odpoczywać. Jeśli przyjdzie sen, to dobrze, jeśli nie odpoczynek dobrze wpłynie na Twoje ogólne samopoczucie.

2. Jeśli możesz, poproś o pomoc w codziennych obowiązkach krewnych lub przyjaciół - szczególnie w pierwszych tygodniach życia dziecka dobrze jest mieć zaufaną osobę, które przyniesie nam obiad lub pomoże posprzątać.

3. Zaplanuj dzień - czasem trudno o dokładne wykonanie takiego planu, ale możesz zapisać wykonalną listę zadań, zgodną z ilością czasu, którą będziesz dysponowała.

4. Nie pij kawy poza porankiem - kafeina może nam utrudnić zasypianie, jeśli spożyjemy ją w drugiej połowie dnia.

5. Zaplanuj krótkie drzemki w ciągu dnia - maksymalnie 30-minutowe drzemki pomogą się zregenerować, ale nie spowodują trudności w zasypianiu w nocy.

6. Wyjdź na spacer lub wykonaj parę ćwiczeń przy otwartym oknie - świeże powietrze polepszy jakość snu i mentalnego samopoczucia. Pamiętajmy, by unikać ćwiczeń na 3 godziny przed pójściem do łóżka, ponieważ aktywność fizyczna może nas zbytnio pobudzić i spowodować, że trudniej nam będzie zasnąć.

7. Zaplanuj stałą godzinę pójścia do łóżka i pobudki - konsekwentne stosowanie rutyny nie dotyczy jedynie dzieci, ale także dorosłych! Idąc spać i wstając o określonej porze ustawiamy nasz zegar biologiczny i unikamy przemęczenia.

8. Zaplanuj własny rytuał wieczorny przed pójściem do łóżka - prysznic, książka i relaksująca medytacja przy świecach lepiej wpłynie na poczucie senności niż korzystanie z telewizora czy laptopa. Zadbajmy o wyciszenie myśli i kojące czynności, które pomogą nam zasnąć.

9. Zadbaj o odpowiedni nastrój i warunki w pokoju - temperatura pokoju, materac, na którym śpimy, hałas or stopień zaciemnienia pokoju wpływają na naszą jakość snu. Warto poeksperymentować i sprawdzić, jakie warunki sprzyjają wspieraniu dobrej jakości snu.

logo_transparent_background.png
bottom of page